Evoluția situației accidentelor rutiere înregistrate în luna ianuarie a anilor 2015-2026.

..

Conform datelor statistice înregistrate, în luna ianuarie, numărul accidentelor rutiere cu consecințe grave a înregistrat o scădere constantă în ultimii ani. 

Astfel, în ianuarie 2026 au fost înregistrate 135 de accidente rutiere, mai puține comparativ cu anii precedenți, cele mai multe fiind raportate în 2017 – 192 de accidente. 

Referitor la consecințele acestora, se observă o reducere semnificativă a numărului de decese. Dacă în 2018 s-au înregistrat 39 de persoane decedate, în ianuarie 2026 numărul victimelor a fost de 17 persoane. 

Cele mai frecvente cauze generatoare de accidente rutiere au fost: 

nerespectarea limitei de viteză; 

conducerea sub influența alcoolului; 

nerespectarea semnelor de circulație și a semafoarelor; 

neacordarea priorității legale pietonilor; 

nesemnalizarea intențiilor de schimbare a direcției sau efectuarea manevrelor, ș.a.

Menționăm cǎ polițiștii continuă să desfășoare acțiuni de prevenire și reducere a numǎrului accidentelor rutiere. Reamintim participanților la trafic sǎ manifeste responsabilitate și prudență. Doar în conlucrare, Poliția și Cetățenii, vom putea spori siguranța în trafic.

Secția comunicare și protocol a IGP
Ultima actualizare: 3 Feb 2026 - 09:58